Transport wewnątrz zakładowy, czy magazynowy towaru jest jednym z kluczowych procesów, którego długość trwania ma wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Dobór optymalnych narzędzi do obsługi tego procesu jest zatem bardzo ważnym krokiem, który decydować będzie o szybkości realizacji zamówień. Zatem wybór wózka widłowego powinien być poprzedzony skrupulatną analizą potrzeb wynikających ze specyfiki transportowanych towarów i infrastruktury magazynowej. Oto kilka naszych porad, które pomogą Ci właściwie wybrać wózek często określany mianem "paleciaka".
Analiza parametrów jednostek produktowych
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się wadze transportowanej palety. Europaleta (EPAL) zgodna z normą europejską UNE-EN 1398-1 jest w stanie przenieść maksymalnie masę oscylującą w przedziale od 1000 do 1500 kg. Jeśli na magazynie składowane są towary na paletach niestandaryzowanych, musisz dokładnie je zwymiarować i określić przedział nośności samodzielnie. By w sposób bezpieczny transportować daną jednostkę ładunkową, udźwig (ładowność) wózka musi być większy, niż oszacowana maksymalna masa danej palety.
Rozmiary palety mają także ogromne znaczenie. Producenci wyraźnie podają jakie maksymalne wymiary może posiadać transportowana paleta. Wynika to z wymogów bezpieczeństwa, które są zapewnione tylko wtedy, gdy dana jednostka towarowa transportowana jest, znajdując się na tylnej części wideł. Palety wystające poza widły wózka lub ze środkiem ciężkości towaru, ulokowanym z dala od środka wózka (obszaru znajdującego się między widłami), będą stanowiły zagrożenie ze względu na destabilizację wózka.
Środowisko pracy wózka widłowego
Wózki transportowe mogą być wykorzystywane w bardzo różnych branżach i środowiskach pracy. Zdecydowana większość pojazdów widłowych nie jest przystosowana do pracy z narażeniem na długotrwały wpływ warunków atmosferycznych. Oprócz wymogów wykorzystywania wózka w pomieszczeniach istotną kwestią jest temperatura otoczenia, w której pracuje. Wykorzystywanie wózka w chłodniach, jeśli parametry jego pracy określone przez producenta tego nie przewidują, może stwarzać zagrożenie dla zdrowia operatora i bezpieczeństwa przewożonego towaru.
Infrastruktura magazynowa
Parametry infrastruktury magazynowej będą również miały decydujące znaczenie przy wyborze wózka widłowego. Szerokość korytarzy transportowych między regałami, będzie decydować o rozmiarach wózka. Równie istotna będzie wysokość, na jakiej składowany jest towar, jeśli palety składowane są na wyższych poziomach, należy przy wyborze wózka skonfrontować parametr – wysokość podnoszenia – z potrzebą transportową.
Jeśli paleciak ma pracować na samochodach ciężarowych, dokonując jego wyboru, należy zwrócić uwagę na wymiary i promień skrętu wózka, które mają zapewniać możliwość swobodnego manewrowania towarem. Trzeba pamiętać także o masie własnej paleciaka lub wózka, która dodatkowo obciąża naczepę samochodu ciężarowego i przewidzieć jego zabezpieczenie, by w trakcie jazdy samochodu nie spowodował zniszczeń towaru i samego pojazdu.
Kółka i rolki paleciaka też mają znaczenie
Wózki paletowe mogą być wyposażone w różne typy kół i rolek. Po stronie ładunkowej występują one w dwóch wersjach: pojedyncze lub podwójne rolki. Podwójne rolki zapewniają lepszy komfort prowadzenia wózka widłowego na nierównościach lub pochyłych rampach.
Z kolei koła sterujące mogą być wykonane lub wyposażone w różne typy bieżnika:
- Koła nylonowe – idealne do zastosowań, w których wymagany jest wysoki poziom higieny np. w chłodniach, masarniach czy przemyśle spożywczym. Ich główną zaletą jest łatwość utrzymania w czystości, niska cena. Ze względu jednak na swą twardość są dość mało odporne na uszkodzenia mechaniczne i głośne przy pracy.
- Koła z bieżnikiem gumowym – ich elastyczna i miękka powierzchnia charakteryzuje się wysoką przyczepnością, stąd warto stosować je na delikatnych i mokrych nawierzchniach. Dobrze amortyzują nierówności powierzchni, po której wózek się porusza, jednak nie nadają się do magazynów wymagających zachowania wysokiego standardu higieny. Pozostawiają ślady na posadzce, a ich czyszczenie jest utrudnione.
- Koła poliuretanowe – są kompromisem między wcześniej wymienionymi wariantami. Są wytrzymałe i sprężyste, gwarantują łatwe toczenie, jednocześnie są bardzo ciche. Bez większych problemów pokonują przeszkody takie jak kamienie, dylatacje, kraty. Zaleca się ich stosowanie przy dużych obciążeniach.
Przykłady typów wózków widłowych
Poniżej prezentujemy kilka typów wózków widłowych, zapoznanie się z ich parametrami, pomoże Ci w wyborze właściwej kategorii wózków do stosowania na Twoim magazynie.
Ręczny wózek paletowy HPS 25
- Udźwig: 2500 kg
- Długość wideł: 1150 mm
- Rozstaw wideł: 540 mm
- Rolki wideł: podwójne poliuretanowe
- Koło skrętne: poliuretanowe
- Środek ciężkości ładunku: 600 mm
- Masa własna pojazdu: 70 kg
- Wysokość podnoszenia: 200 mm
- Promień skrętu: 1335 mm
- Przestrzeń robocza przy palecie 1000 x 1200, wzdłużnie: 1790 mm
- Temperatura pracy: od -12 do +50 C
ZOBACZ |
Wózek unoszący ECU 15
- Udźwig: 1500 kg
- Długość wideł: 1150 mm
- Rozstaw wideł: 540 mm
- Rolki wideł: podwójne poliuretanowe
- Koło skrętne: poliuretanowe
- Środek ciężkości ładunku: 600 mm
- Masa własna pojazdu: 70 kg
- Wysokość podnoszenia: 200 mm
- Promień skrętu: 1335 mm
- Przestrzeń robocza przy palecie 1000 x 1200, wzdłużnie: 1790 mm
ZOBACZ |
Wózek podnośnikowy ECV 10 TELE
- Udźwig: 1000 kg
- Wysokość podnoszenia: 2927 mm;
- Wymiary wideł: 1150/160/560 mm
- Bateria: 125 Ah; wbudowany prostownik
- Koło napędowe: poliuretan
- Rolki bieżne: PU tandem
- Środek ciężkości ładunku: 600 mm
- Masa własna pojazdu z akumulatorem: 598 kg
- Promień skrętu: 1450 mm
- Przestrzeń robocza przy palecie 800 x 1200: 2219 mm
ZOBACZ |